Każdy prawdziwy koneser malarstwa spędza dużo czasu na aukcjach. Szuka najlepszych dzieł sztuki i stara się je pozyskać do własnej kolekcji. Szkoda tylko, że konkurencja i muzea mu to utrudniają. Ale kiedy mu się to udaje i zyskuje w aukcji oszałamiające dzieło do swojej kolekcji... Jego koledzy pękają z zazdrości. Trzeba tylko uważać, żeby gust całego społeczeństwa się nie zmienił i to, co wczoraj było dziełem godnym podziwu, teraz jest tylko kawałkiem smaru zajmującym miejsce innych dzieł.
W Art Sociery gracze wcielają się w role kolekcjonerów malarstwa i rywalizują o zdobycie najcenniejszych dzieł oferowanych w domach aukcyjnych. Uwaga: obrazy, których gracze nie sprzedadzą na aukcji, trafią do muzeum, wpływając na postrzeganą wartość podobnych obrazów (w pozytywny sposób). Celem gry jest posiadanie kolekcji obrazów o najwyższej wartości na koniec gry.
Przygotowanie do gry
Każdy gracz bierze planszę swojej kolekcji, która zawiera obszar dla obrazów podzielony siatką, a także zaznaczony obszar, w którym umieszczone obrazy mają wyższą wartość punktową. Gracze będą umieszczać licytowane obrazy w tym obszarze podczas gry.
Następnie należy potasować i przygotować żetony obrazów, które mają różne rozmiary (o odpowiadającej liczbie na rewersie żetonów od 3 do 9). Na odwrocie znajduje się ilustracja samego obrazu z dwoma istotnymi informacjami. Pierwszą z nich jest temat obrazu (życie miejskie, portret, martwa natura i pejzaż), który na koniec gry określa wartość punktową obrazu. A także rodzaj ramki, która może stanowić dodatkową ozdobę kolekcji. Żetony są podzielone na stosy zgodnie z ich rozmiarem, od tyłu do przodu.
Oprócz tego gracze biorą lizaki z różnymi numerami (w trakcie gry będą one określać kolejność graczy przy wyborze obrazów), a także losowy obraz z początkowych żetonów obrazów (małe obrazy w pudełku 2x3 z gwiazdką) i umieszczają je na swojej planszy kolekcji.
Przygotowywana jest również plansza muzeum, na której umieszcza się 4 znaczniki prestiżu odpowiadające 4 typom obrazów.
Przebieg gry
Gra Art Society jest rozgrywana w pojedynczych rundach i składa się z 5 faz:
- Przygotowanie aukcji - Prowadzący aukcję (= aktywny gracz) wybiera żetony obrazów, które będą licytowane w tej rundzie. Wybiera o jeden więcej niż liczba graczy biorących udział w grze. Po ich wybraniu odwraca je awersem do góry.
- Licytacja i odzyskiwanie obrazów - Wszyscy gracze (w tym prowadzący licytację) wybierają jeden ze swoich lizaków i umieszczają go przed sobą, ponownie rewersem do góry. Gdy wszyscy dokonają wyboru, karty te są odwracane, aby określić kolejność, w jakiej gracze będą wybierać obrazy z licytacji (zaczyna gracz z najwyższą liczbą). W ten sposób gracze będą kolejno wybierać obrazy, z wyjątkiem jednego, który pozostanie w muzeum (patrz etap 4).
Umieszczanie obrazów - Na tym etapie wszyscy gracze mogą zastanowić się, dokąd udać się z obrazem. Muszą umieścić go na planszy swojej kolekcji, przestrzegając różnych zasad. Obrazy muszą zawsze dotykać przynajmniej części boku, ale nie powinny dotykać obrazów tego samego typu (jest to dozwolone, ale wartość takich obrazów wynosi zero, jest to kolekcjonerskie faux-pas). Każdy gracz może umieścić jeden obraz ze swoim asystentem i umieścić go w swojej kolekcji w późniejszych rundach (na przykład, aby uniknąć faux-pas). Ale uwaga, asystent może trzymać tylko jeden obraz.
- Zwiększanie prestiżu obrazów - obraz, który pozostaje w muzeum (żaden z graczy nie wystawił go na aukcję) określa, który znacznik prestiżu przesuwa się w górę na skali wartości (na planszy muzeum), a także o ile pól. Typ obrazu = typ przesuwanego znacznika prestiżu. Liczba pól jest określona przez rozmiar obrazu pokazanego na jego odwrocie.
- Koniec rundy - faza polegająca wyłącznie na przekazaniu młotka aktywnego gracza zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Koniec gry
Gra Art Society kończy się, gdy jeden z graczy zapełni swoją planszę kolekcji lub gdy graczom skończą się lizaki. Lub gdy gracz zdobędzie drugi ponad rozmiarowy obraz (obraz jest ponad rozmiarowy, jeśli gracz nie może go zmieścić w swojej kolekcji, a asystent posiada już inny obraz).
Następnie gracze kończą bieżącą rundę i sumują punkty prestiżu za obrazy w swoich kolekcjach (= ułożone na planszach). Każdy obraz ma wartość wskazaną przez odpowiedni znacznik prestiżu na planszy muzeum (wartość obrazu nie zależy w żaden sposób od jego wielkości).
Punkty bonusowe można zdobyć za umieszczenie obrazu w specjalnej sekcji na swojej planszy kolekcji (tzw. „widok bezpośredni”), za wypełnienie wszystkich pól na swojej planszy kolekcji. I odwrotnie, w niektórych sytuacjach gracz może stracić punkty (np. za ponad rozmiarowe obrazy).
Przetłumaczono z oryginalnego tekstu użytkownika Zeus za jego uprzejmą zgodą.